Om oss

Startskottet för Fono Music gick redan 2016 när jag, Mille Eriksson, köpte tomten i Skutskär och den långa processen att bygga studion från grunden började. Hösten 2018 slog vi äntligen upp dörrarna och det känns fantastiskt att få driva företag inom ljud och musik, som varit ett livslångt intresse. Idén bakom Fono Music är att samla alla förmågor på samma ställe för att bli kraftfullare tillsammans och jag tog beslutet att genomföra projektet när Andreas, Patrik, Kalle och Oskar hade möjlighet att tillsammans med mig starta upp detta. Utan alla engagerade personer, som lagt ned tusentals timmar på att komma dit vi är idag, hade vi idag inte fått göra det vi gillar mest – vara verksamma inom musikbranschen. 

Det ska bli fantastiskt kul att få driva detta och vara nytänkande på marknaden. Vi jobbar intensivt för att ständigt
förbättra oss och
för att göra musikbranschen tillgänglig för alla

Teamet

Här är vårt fantastiska team!

Kalle Johansson

Studiomusiker

kalle@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Gustaf Bergwall

IT

gustaf@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Patrik Andersson

Ekonomi

patrik@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Andreas Troedsson

Andreas Troedsson

Studioansvarig

andreas@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Oskar Cukurkent

Oskar Cukurkent

Producent

oskar@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Mille Eriksson

Mille Eriksson

VD

mille@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Erik Bergwall

Erik Bergwall

Distribution

erik@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Micaela Nordin

Micaela Nordin

Digital rights

micaela@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Johan Åsbrink

Johan Åsbrink

pressansvarig

johan@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50

Felix Olsson

Felix Olsson

Kundsupport

felix@fonomusic.se
+46 (0) 26 280 53 50